İndiriliyor... İndirme işleminin başlamasına 5 saniye kaldı..
Eğer indirme işleminiz henüz başlamadıysa tekrar başlatın veya aşağıdaki yönergeleri takip edin.
Tüm/Alternatif İndirme Kaynakları
 32/64-Bitlik Sürümünü İndir (setup.exe olarak)
 32/64-Bitlik Sürümünü İndir (.zip olarak)
İndirmede sorunmu yaşıyorsunuz ?
Yukarıda size yardımcı olabilecek bazı kaynaklar verilmiştir.
Notepad++ çok iyi bir kaynak kod düzenleyicisi olmakla birlikte Windows Not Defteri'nin yerine kullanılabilir. Notepad++ bir çok programalama dili ve dosya tipi desteklemektedir. (C,C#,CSS,HTML,Javascript,PHP,Ruby,SQL ve diğer dillerde dahildir.)
Notepad++ açılan dosyanın programlama dilini kendisi otomatik olarak tespit etsede bazı zamanlar hatalı gösterebilmektedir bu gibi durumlarda elinizle aktif programlama dilini belirtmeniz gerekir. Bu işlem üst menüde bulunan Dil (language) kısmından kolayca yapılabilir. Yazılı olan kodlar programlama diline göre şekillenip gerekli vurgulamaları oluşturur. Buda programlama diliyle uğraşanlar için işini kolaylaştıran gözle görülmesini basitleştiren oldukça etkili bir özelliktir.

Programı yükledikten sonra size biraz zaman ayırıp ayarlamalar yapmanızı öneriyoruz. Şu gibi ayarlamaları ve fazlasını yapabilirsiniz; Son açılan dosyaları hatırla, kaydettiğiniz tüm dosyalar için otomatik yedek alma veya metin yazdırma tercihlerini belirtebilirsiniz. Ayrıca kod vurgulama için kullanılan renkleri ve program kısayol tuşlarınıda ayarlamak mümkündür.

Sadece bir kaç tıklama ile dosyanızın karakter kodlamasını (encoding) ANSI, UTF8, UCS2 ve diğer MAC, Linux veya Windows formatlarına çevirebilirsiniz. View Görünüm menüsü Notepad++'da satır bitiş karakterlerini görünür kılabilir veya boşluk karakterlerinin görünmesini etkinleştirebilirsiniz. Normalde boşluk (white-space) karakterler hiç bir düzenleyicide görümemektedir. Ayrıca Notepad++ içerisinde bulunan HEX-editor (Hex-Düzenleyici)'yi kullanarak binary yani çalıştırılabilir dosyalarıda düzenleyebilirsiniz.

Bir çok özelliğin ardında Notepad++ yorum blok ve satırlarına, otomatik tanımlayıcılara, TAB sekmelerine ve sık kullanılanlarıda desteklemektedir. En çok kullanılan editörlerden biri olan Notepad++'ın diğer bir özelliğide makro kaydetme özelliğidir. Bu özellik size bir tuşa bastığınızda belli görevlerin veya işlemlerin yapılmasını ve tekrar tekrar bu kaydedilmiş makronun çalıştırılabilmesine imkan verir. 

Artıları: Notepad++ bir çok güzel özellik ve araçları içerisinde barındırmaktadır. Ayrıca dışarıdan sonradan yazılmış olan eklentileri (plugins) program içerisine ekleyebilmenizi ve çalıştırabilmenizi sağlar. Yani dışarıdan eklentileride destekler. XHTML, XML ve etiketleri otomatik kapatma eklentileri, yazıyı HEX'e dönüştürme, C++ için girintileri otomatik ayarlama, FTP desteği, harfleri büyütüp küçültme eklentilerinden yararlanabilirsiniz. Eğer birazda olsa programalama tecrübeniz varsa kendi özel eklentilerinizi yazıp bu program içerisinde çalıştırabilirsiniz.

Eksileri: -

Sonuç: Gördüğünüz gibi Notepad++ bir basit yazı düzenleme araçlarından çok daha gelişmiş bir kod düzenleyicidir. Bir çok özelliği bu düzenleyici kullanılabilir en iyi düzenleyici yapıyor.  Programın tamamen ücretsiz olduğuda düşünülürse en azından denemenizi tavsiye ederim. Seyahatlerde küçük bir işiniz olduğunda bir dosya düzenleme veya programala ile ilgili işlerinizde kullanabileceğiniz yanınızda taşıyıp kurabileceğiniz pratik işinize yarayacak bir kod düzenleyicisidir.

Yeni Yorum Gönder
(eposta adresiniz tamamen gizli tutulacaktır)
Unutmayın göndereceğiniz her yorumda görüşleriniz diğer insanlara ışık tutacak ve onlara yardımda bulunmuş olacaksınız.

Sırala

Bu program hakkında henüz herhangi bir görüş veya yorum yazılmadı. İlk siz olun!