7-Zip 16.02 Windows

7-Zip açık kaynak bir dosya sıkıştırma aracıdır. 7z, ZIP, RAR, CAB, ARJ, LZH, CHM, CPIO, RPM, DEB, GZIP, BZIP2, Z ve TAR formatlarını destekler. Yeni 7z formatında ZIP sıkıştırmasına göre %30-%50 arasında daha iyi bir sıkıştırma oranına sahiptir.Paylaş
Detaylar
Genel Puan
(2 Kişi Oyladı)
3.5
Lisans
Ücretsiz
Versiyon
16.02
Platform
Windows 10 / Windows 8 / Windows 7 / Windows Vista / Windows XP
Dosya Boyutu
1.06 MB
Dil Desteği
Üretici
Igor Pavlov
Bu hafta / Toplam
7 / 109 kez indirildi
Ekleyen
wipau
Son güncellenme
23 Haziran 2016
Kategorisinde
#3. sırada
Görseller

7-Zip açık kaynak bir dosya sıkıştırma aracıdır. 7z, ZIP, RAR, CAB, ARJ, LZH, CHM, CPIO, RPM, DEB, GZIP, BZIP2, Z ve TAR formatlarını destekler. Yeni 7z formatında ZIP sıkıştırmasına göre dosyaları  %30-%50 arasında daha iyi bir sıkıştırma oranına sahiptir.

Günümüzde hızlı internet bağlantıları ve büyük kapasiteli sabit diskler sayesinde dosyaların boyutları git gide artmaktadır. Bugün sıkıştırma piyasası oldukça geniş ve kalabalık bir piyasa haline gelmiştir. 7-Zip ücretsiz olarak bu piyasada halen yer alıp kendi başına sağlam bir biçimde tutunmaktadır.

Kesinlikle bu program hakkında bulunabilecek bir şikayet veya eleştiri bulunmuyor çünkü program güvenilir ve sağlam bir şekilde çalışıyor. Hiç bir performans sıkıntısı veya çökmelere neden olmuyor. Ve şüphesizki en güzel artılarından birisi ise bir çok bilinen diğer formatlarada destek vererek onları çalıştırma özelliğine sahip olmasıdır. Genellikle Linux bilgisayarlarda kullanılan çift ön yükleme bu programı oldukça kullanışlı kılıyor.

Bu programın çok kullanılmasına sebep olan çoğu ZIP sıkıştırma algoritmalarına göre 7z formatının %40 daha iyi ve daha hızlı sıkıştırma özelliği sunuyor. Görünürde sıkıştırılmış zip dosyaları her ne kadar içeriğini küçültsede bu sıkıştırma oranı genellikle dosya içeriği ve türüyle ilgili olarak değişmektedir.

Bu program zip dosyaları içinde yeteri kadar hızlı olup Windows 7 ortalama bir bilgisayarda yaklaşık 180 Megabyte'lık bir dosyayı 1 dakika içerisinde işlemenizi mümkün kılıyor. Her ne kadar şimşek hızında olmasada oldukça yeterli görünüyor.

7-Zip her şeye karşı yeterli olsada her kategoride malesef yeterli olamayabiliyor. Windows'unuza tam olarak entegre olabilip menülere ve Windows Explorerla gayet uyumlu biçimde çalışabilmesine karşın tamda istediğimiz gibi yumuşak ve hassas olamayabiliyor. Fakat bu programın ücretsiz dağıtılması ve sizin ihtiyacınız ölçüsünde kullanabilmeniz oldukça yeterli kılıyor.


Artıları: Sabit performans, dosya sıkıştırmasında daha etkili oluşu.

Eksileri: Malesef bazı rakip sıkıştırma programlarına göre yavaş olması.

Sonuç: Diğer ücretsiz olan sıkıştırma programları bu programdan daha iyi değiller ve ücretsiz olması işinizi görmesi açısından oldukça yeterli ve kullanışlı.

Yeni Yorum Gönder
(eposta adresiniz tamamen gizli tutulacaktır)
Unutmayın göndereceğiniz her yorumda görüşleriniz diğer insanlara ışık tutacak ve onlara yardımda bulunmuş olacaksınız.

Sırala

Bu program hakkında henüz herhangi bir görüş veya yorum yazılmadı. İlk siz olun!